Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/np41313/domains/artishokbiennale.org/public_html/2010/app/page-data.inc.php on line 113 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/np41313/domains/artishokbiennale.org/public_html/2010/app/page-data.inc.php on line 113 Kaisa Eiche ✖ Rebeka Põldsam, Artishok Biennale 2010


II ARTISHOKI BIENNAAL

2.-11. september 2010
Tartu Kunstimaja galerii


Kaisa Eiche

Rebeka Põldsam

Armastab mind. Ei armasta mind.

Kaisa Eiche on leidnud valupunkti! Kunsti üks põhiküsimusi ringleb iluideaali ümber – ka kunstilt eeldatakse nauditavat ja mõistetavat esteetikat, et seda veenvaks peetaks. Hoolimata sellest, et fotod on vapustavalt kaunid ja seega täidavad paljude vaatajate ootuse - näha kunstisaalis midagi ebatavaliselt ilusat -, keskendub Kaisa Eiche näitus essentsiaalsemale ühiskondlikule nähtusele kui kunstikonventsioonid. Nimelt pealtnäha tühisele, intellektuaalselt raskesti-aktsepteeritavale ebakindlusele. Seda teevad nii fotod kui visiitkaardimaja, mis viitab kunstikarjääri haprale staatusele, justkui iga viga oleks pöördumatu ning süvendab konkurentsisituatsioonis kindlusetust.

Kooliajast meenub eriti selge välimuspõhine suhete hierarhia – „ära ole see, kes oled, ole ilus!“1 Välimus peab olema normaalne. Normaalse välimuse moodustavad normaalne figuur, soeng, moodne riietusstiil, cool olek. Et omada mingisugust autoriteeti normaalsusest kaldudes (sest kasvueas on kõigi kehad nö ebatäiuslikud, kontrollimatud), peab omama prestiižikaid asju või olema andekas milleski atraktiivses (näiteks füüsikas, et hea oleks maha kirjutada). Kollektiivis tegutsedes (töötades, õppides vms) on mõnikord veel eriti oluline kuuluda teistega samasse gruppi, sarnaneda võimalikult palju, erinevusi halvustada või siis ühiselt omaks võtta.

Üha tihemini kuuldub ajakirjandusest ja dokumentaalfilmidest lugusid noortest, kes soovivad iluoperatsioonidega välimust parandada. Kas pole absurdne – kasvueas tüdrukud tahavad suurendada rindu!? Absurdne või mitte, igatahes nad tunnevadki end pärast enesekindlamana. Meie ühiskond, st meie ise, kes teame isiklikult noorukeid, kes lähevad iluoperatsioonile, tekitame tüdrukutes tunde, et suuremate rindadega on nad veenvamad, nende sõnal on suuremad rinnad jõud.

Aga ei ole põhjust vaadelda ainult teismeiga. Mõned inimesed ei saa puberteedist kunagi üle, mõned puberteedid on kergemad kui teised ja mõned inimesed on sunnitud varakult keskenduma muule kui ebakindlusele. Ma ei peatuks pikemalt tõsieluseriaalidele „Kaalust alla!“ või Evelin Ilvese presidendiproua ameti esimesele ja järgnevatele aastatele kõikvõimalikus meedias, mis näitab konkreetselt Eesti ühiskonna kaaluprobleemi, kuid ebakindluseks ja hirmuks leiavad põhjuse pea kõik inimesed, ükskõik, milline on nende välimus, saavutused, iseloom, anded, sotsiaalne staatus jne. Alati on võimalik, et inimest naeruvääristatakse või hoopis kritiseeritakse konstruktiivselt või kiidetakse. Kui keegi tundub liialt enesekindel, siis ka sellesse ei suhtuta alati kõige paremini, sest see on ootamatu, võib-olla isegi häiriv, eriti inimestele, kes vaevlevad komplekside tihedas võrgus.

Kaisa Eiche on visuaalselt artikuleerinud ebakindluse-probleemistiku isiklikust vaatevinklist. Kunstnik, galerist, modell, naine, kellega intervjuude pealkirjad ja sissejuhatavad lõigud viitavad tema lummavale, jumalikule ilule, tunneb tohutut ebakindlust 10 kunstist kirjutaja ees. Hoolimata välimusest, Eiche kardab ning muutub relvituks nähes soomustõvega noort naist Seilit, kes on enesekindel ja rõõmsameelne, kompleksivaba, Seili on üle ühiskonna ebameeldivast hoiakust. Seili ongi imetlusväärselt julge ja tõestab, et kõige olulisem ilu ongi headus. Dorian Gray portreegi hakkas portreteeritava halbade tegude tulemusena võtma hirmuäratavaid jooni, sisemine tasakaal/ utus ilmneb aja jooksul ka väliselt. Mulle kunstniku sõnum meeldib! Loodetavasti on tema teraapia näituse kujul abiks teistelegi, eristamaks olulist ebaolulisest ning arendamaks enesekindlust.

_
1 Ultramelanhool „Ära ole see, kes oled, ole ilus“